Telefon zawałowy 24h dla służb medycznych:

Inne numery

Rejestracja

Umów wizytę

aktualności

Miażdżyca - wszystko co warto wiedzieć o schorzeniu

Miażdżyca - wszystko co warto wiedzieć o schorzeniu

Miażdżyca to przewlekłe schorzenie tętnic polegająca na odkładaniu się w ich błonie wewnętrznej lipidów, włóknika, mukopolisacharydów, soli wapnia oraz na rozroście tkanki łącznej, co prowadzi do powstania blaszek miażdżycowych w błonie wewnętrznej tętnic.

Konsekwencją powstawania blaszek miażdżycowych jest utrata elastyczności ścian tętnic, ich zesztywnienie oraz zmniejszenie światła naczynia, bądź jego całkowite zamknięcie.
Miażdżyca jest chorobą pojawiającą się już w wieku dziecięcym, przebiegającą bezobjawowo. Pierwsze objawy kliniczne możemy zaobserwować w piątej/ szóstej dekadzie życia. Do pierwszych objawów należy przede wszystkim: problemy z koncentracją, zapamiętywaniem, szybkie męczenie się. Jeżeli ból w klatce piersiowej, zwany bólem wieńcowym, jest odczuwalny to mamy do czynienia z zaawansowanym stanem miażdżycy.

Głównym powodem występowania miażdżycy jest cholesterol (zwłaszcza LDL), jego zbyt duża ilość we krwi. To on w dużej mierze przyczynia się do powstania blaszek miażdżycowych. Występują stany, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy i jej zwiększonym postępem. Należą do nich m.in.: otyłość, nieprawidłowa dieta, niewielka aktywność fizyczna, palenie tytoniu, starszy wiek, nadciśnienie tętnicze, czy cukrzyca.


Skutkiem miażdżycy jest niedokrwienie narządów. W zależności od lokalizacji zmian miażdżycowych może dojść mi.in. do: zawału – poprzez zaczopowanie naczyń wieńcowych i braku przepływu krwi do serca, udaru mózgu – przez zaczopowanie tętnic szyjnych, niewydolności nerek – poprzez zaczopowanie tętnic nerkowych.
Zmiany miażdżycowe są odwracalne. Możemy zapobiec miażdżycy zmieniając swój styl życia. Należy zwiększyć dzienną dawkę aktywności fizycznej, zaprzestać palenia tytoniu i wprowadzić racjonalną dietę pozbawioną dużej ilości tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.


W przypadku zaistnienia zaawansowanych zmian miażdżycowych przeprowadzane jest leczenie chirurgiczne. Przykładem takiego leczenia jest mechaniczne usunięcie blaszki miażdżycowej – endarterektomia, angioplastyka – poszerzenie tętnic, wszczepienie protez naczyniowych – tzw. bajpasy.