Telefon zawałowy 24h dla służb medycznych:

Inne numery

Rejestracja

Umów wizytę

aktualności

Rewolucja w kardiologii inwazyjnej

Rewolucja w kardiologii inwazyjnej

W Zgierzu w Centrum Kardiologii MED-PRO przeprowadzono nowatorskie zabiegi wszczepienia bioabsorbowalnych rusztowań do naczyń wieńcowych. W regionie były to pierwsze zabiegi tego typu.

Zabiegom poddano dwoje pacjentów. Wszczepiono im bioabsorbowalne rusztowania do naczyń wieńcowych. 40 minutowe operacje przeprowadził dr n. med. Rafał Wyderka, Ordynator Centrum Kardiologii MED-PRO w Zgierzu. Protezy naczyniowe wprowadzono do naczyń wieńcowych poprzez cewniki po nakłuciu tętnicy promieniowej w okolicy nadgarstka ręki. Cały proces implantacji rusztowania można było śledzić na ekranach angiografu pokazującego obraz naczyń wieńcowych pacjenta.

Bioabsorbowalne protezy naczyniowe służą, tak jak klasyczne stenty, poszerzeniu naczyń wieńcowych, których światło uległo zwężeniu na skutek np. zmian miażdżycowych. Dodatkowo protezy te uwalniają lek o działaniu przeciwmitotycznym – ewerolimus. Jego zadaniem jest przeciwdziałać restenozie – procesowi powtórnego zwężenia tętnicy. W odróżnieniu od klasycznych stentów, bioabsorbowalne protezy zbudowane są z polimeru na bazie kwasu mlekowego, który z czasem ulega rozpadowi i absorpcji, a po upływie 2 lat znika z naczynia, co daje wiele korzyści.